Lubisz jasne zasady i strukturę? A może odwrotnie, pragniesz indywidualnie kształtować swoją ścieżkę rozwoju? Program edukacyjny Toastmasters International daje Ci obie te możliwości.

W Toastmasters International wiemy, że potrzeby osób przystępujących do organizacji są bardzo zróżnicowane. W związku z tym program edukacyjny naszej organizacji został zbudowany na dwóch filarach:

 1. Jest ramowy – otrzymujesz gotowy program, który prowadzi Cię za rękę poprzez meandry sztuki przemawiania publicznego. Krok po kroku ćwiczysz i rozwijasz kolejne umiejętności.
 2. Jest elastyczny – sam decydujesz o tempie i kierunkach swojego rozwoju, korzystając z zasobów edukacyjnych według własnego uznania.

Program edukacyjny Toastmasters International obejmuje dwie ścieżki rozwoju. Są to:

 •  ścieżka komunikacyjna
 •  ścieżka liderska

Obie ścieżki realizuje się równocześnie. I równocześnie, masz prawo wyboru, ile chcesz wziąć z każdej z nich dla siebie i ile chcesz od siebie dać. Możesz skupić się na tych elementach, które Cię interesują najbardziej i przyniosą Ci indywidualnie największe korzyści.

Już od dnia przystąpienia do klubu możesz rozpocząć współpracę z bardziej doświadczonym Toastmasterem – mentorem i zadbać o jakość swoich wystąpień oraz zaplanować swój rozwój.

Spotkania Toastmasters działają na zasadzie wkładu wszystkich członków klubu. Na każdego mówcę wygłaszającego przemówienie, pracują dwie osoby funkcyjne i oceniające. Uczysz się wszystkimi zmysłami i pełniąc każdą funkcję podczas spotkania: występujesz, obserwujesz, słuchasz, udzielasz informacji zwrotnej.

Ścieżka komunikacyjna

Ścieżka komunikacyjna skupia się na rozwoju umiejętności przemawiania i obejmuje:

 • podręcznik podstawowy Kompetentnego Mówcy – 10 projektów do zrealizowania, z których każdy koncentruje się na konkretnym obszarze kompetencji np. strukturze, mowie ciała,  modulacji głosu.
 • 15 podręczników zaawansowanych – podręczniki tematyczne np. przemówienia informacyjne, opowiadanie historii, public relations, przemówienia humorystyczne.  Każde dwa zrealizowane zaawansowane podręczniki umożliwiają zdobywanie tytułów Zaawansowanego Mówcy Brązowego, następnie Srebrnego oraz Złotego.
 • 3 Podręczniki edukacyjne – zgłębiasz tajniki zagadnienia związanego z przemówieniami publicznymi lub zarządzaniem. Następnie możesz wygłosić mowę edukacyjną na ten temat, wcielając się w rolę szkoleniowca.

Ścieżka liderska

Ścieżka liderska rozwija umiejętności przywódcze i zarządcze. Nawet jeżeli nie zarządzasz jeszcze zespołem, umiejętności tu zdobyte mogą być nieocenione w karierze zawodowej. Tu zdobędziesz i sprawdzisz swoje umiejętności w praktyce w bezpiecznych warunkach, po to aby je potem wykorzystać w pracy.

Ścieżka liderska obejmuje:

 • Podręcznik Kompetentnego Lidera – obejmujący ponad 20 różnorodnych zadań zgrupowanych w 10 projektów tematycznych. Projekty te rozwijają konkretne umiejętności, takie jak słuchanie, dawanie informacji zwrotnej, organizację wydarzeń.
 • Możliwość obejmowania funkcji w zarządzie klubu (poziom Zaawansowanego Lidera Brązowego).
 • Możliwość obejmowania funkcji zarządczych w ramach organizacji Toastmasters International (poziom Zaawansowanego Lidera Srebrnego):
  • możesz być Dyrektorem Rejonu i współpracować z kilkoma klubami wspierając ich rozwój, przyczyniać się od powstawania nowych klubów,
  • możesz być Dyrektorem Okręgu – i być ogniwem pomiędzy międzynarodowymi strukturami Toastmasters a dyrektorami rejonu,
  • możesz zdobywać umiejętności przywódcze i zarządcze na poziomie międzynarodowym, czyli poziomie Dystryktu.
 • Mentor – zgodnie ze schematem „naucz się – naucz się, jak uczyć innych – ucz innych” masz okazję wejść na ten najskuteczniejszy poziom nauki, czyli uczyć siebie poprzez edukację innych osób, zostając mentorem.
 • Możliwość organizacji wydarzeń np. konferencji, konkursów. Przykładowo Konferencje Toastmasters to 2-3 dniowe wydarzenia organizowane cyklicznie. W tego typu wydarzeniach uczestniczyło jednorazowo nawet 400 uczestników z całej Polski. Możesz być liderem alba członkiem zespołu organizacyjnego. Konferencje oprócz edukacji niosą ze sobą element integracji.
 • High Performance Leadership (HPL) – jest to 5 modułowy złożony projekt, w którym możesz wykazać się i zbudować coś od zera. Sam albo z zespołem. HPL trwa najczęściej 6-12 miesięcy. Może to być każda inicjatywa, który poprawia funkcjonowanie klubów albo wspiera zdobywanie umiejętności komunikacyjnych i która kończy się mierzalnym wynikiem.

Wszystko zależy od Twojej inicjatywy, może to być np. założenie nowego klubu Toastmasters.

Platforma edukacyjna

Większość klubów na całym świecie korzysta z platformy IT zwanej popularnie Easy Speak, która umożliwia Ci śledzenie swojego rozwoju online. A jeżeli lubisz element rywalizacji, porównywania swojego poziomu z innymi. Umożliwia Ci nawiązanie kontaktu z każdym Toastmasterem na świecie zarejestrowanym w tym systemie.

Wszyscy aktywni członkowie klubów mają dostęp do informacji edukacyjnych zawartych w strefie członkowskiej na stronie www.toastmasters.org.

Otrzymasz również miesięcznik Toastmasters International – wydanie, które przybędzie do Ciebie z USA pocztą, zawierające praktyczne artykuły dotyczące zagadnień związanych z przemówieniami publicznymi oraz umiejętnościami przywódczymi.

Poniżej prezentujemy graficznie ścieżki rozwoju w organizacji Toasmtasters.

Ścieżki Edukacyjne